MCC Fake Hair Vs Natural Hair

Thesis: Their are many reasons why it is better to wear fake hair then your natural hair, but the three main reasons are that it is easy to maintain, good quality, and comes in different styles.

ASSIGNMENT OVERVIEW:

The purpose of this assignment is to give you an opportunity to check your preparation outline for potential plagiarism and citation issues before you submit your final copy. Your goal is to get below a 30% similarity score on this assignment. You do not have to have your speech recorded when you submit this assignment.

STRUCTURING & ORGANIZING THE ASSIGNMENT:

Be sure that you have read the Persuasive Speech Directions and understand what is expected of you for this assignment. When you submit your preparation outline for this check, be sure that it isorganized just like theTEMPLATE and the EXAMPLE including the way the header is structured, the labels, and the lettering and numbering used throughout the document. You’ll also want to be sure that your sources are cited correctly both in-text and in the works cited area (see the Citing Sources).

READING & INTERPRETING THE REPORT:

When you submit your preparation outline, you will get a “similarity report” back on the submission. This report will provide you with a similarity score (ranging from 0% – 100%). If you get a 37% similarity score, that means that 37% of your submission was found to be matching or highly similar to text found in a previously submitted paper from another student. It’s perfectly normal for an assignment to match some of the content. For example, most of you will find that the report shows all of your headers and labels to match previous submissions. This is fine. It is for that reasoning that your goal will be to get your similarity score below 30%. This will cover similar features such as labels, headers, the start of purpose statements, and potentially correctly cited sources.
example:

INTRODUCTION

I. Attention Getter – What’s better? Store bought (places store-bought can on stand), or home-made (places self-canned product on stand)? I, personally, believe that home-made canned vegetables are much better than store bought products, and so should you!

II. Purpose Statement – By the time I’m finished with my presentation, I hope that I will have persuaded everyone to at least consider canning food at home.

III. Credibility and Tie to the Audience – All of us have seen the effects of the economy’s steady downfall. With gas prices growing and the price of groceries sky-rocketing, it is getting hard for many of us to even afford to go to work to make the money we need in order to pay for groceries. Because my family has canned our own vegetables for many years, I feel more than qualified to talk to you about it.

IV. Preview of Main Points – Although it is somewhat time-consuming, there are three reasons why I believe that you should all try canning your own foods: it is cheaper, it promotes recycling, and it is healthier.

BODY

I. Main Point One – The first thought I would like to discuss is the cost of canning your own food in comparison to buying pre-canned items.

A. According to a study titled “Home Canning Costs” conducted by the University of Kentucky, approximately 28 percent of all households have tried canning at least once. That means that approximately 28 percent of American families have saved money on foods by canning vegetables or fruits.

B. In addition, many of these households also grow their own vegetables or fruits. Growing a garden costs about $60 to buy the seeds, plants, fertilizer, pesticides, and small garden tools. The produce from these gardens can be canned so it will last longer and can be used any time in the future.

C. According to this same survey, “purchasing regularly priced commercial-canned vegetables cost about 50 – 70 cents more.” This means that your home-canned vegetables, costing about 20 cents per pint, could represent up to a 60% savings. In other words, this can (holding up the home-canned goods) cost about $1 to make while this can (holding up store bought) cost 84 cents off the shelf. Even though the store bought can is about 15 cents cheaper, it is also a lot smaller than the home-made can, and you will require purchasing more cans in order to feed your family.

Transition: Now that have explained to you how canning is cheaper than buying your cans at a store, let me talk about how much better it is for the environment.

II. Main Point Two – Are you a person who cares at all about recycling? If so, another reason you should can your own foods is because the jars you use can be reused every year.

A. The good thing about canning your own food is that once you buy jars the first time, you won’t have to buy them again (Unless you want to can more products than you have jars for).

B. Crystal Miller from thefamilyhomestead.com says, “Before you go out and buy jars, ask around and let people know you are interested in canning jars.” She also tells about how jars are also given as gifts with preserves in them and those jars can also be re-used. The only thing you have to buy every year, for the canning process, would be the jar lids because once the seal is broken when you open the jar the lid cannot be resealed.

C. However, according to the University of Georgia’s National Center for Home Food Preservation, “canned food can safely be re-canned if the unsealed jar is discovered within 24 hours.”

Transition: So now you know a little bit about how canning can help the environment, let’s finish with the health aspect of this decision.

III. Main Point Three – The final and probably most important reason you should can your own foods is because it is a healthier choice for you and your family.

A. No one wants themselves or their family members to ingest chemicals because they could be extremely harmful to yours or the ones you love health.

B. Store bought canned foods can contain the chemical BPA, which stands for bisphenol A. BPA, according to Katherine Zertasky, R.D., L.D., is an industrial chemical that has been used to make certain plastics and resins since the late 1960s. BPA is often found in containers that store food and beverages. Epoxy resins containing BPA is also used to coat the inside of metal products, such as food cans.

C. The National Toxicology Program at the Department of Health and Human Services says that it has some concerns about the health effects BPA can possibly have on the brain, unborn children, infants, and children.

D. Home-canned foods do not contain any BPA, because they are preserved in glass jars, therefore, you don’t have to worry about this chemical being a potential threat to you or your family.

CONCLUSION

I. Signal End – In conclusion, I wanted to share with you the benefits of canning your own foods and persuade you to start canning your own foods, too.

II. Restate Main Points – I have explained to you that canning your own foods is cheaper than buying them at the store, that you can re-use the jars every year, and canning your own foods is actually much healthier for you and your families.

III. Strong Ending Statement – Overall, canning your own foods is a smart, healthy, economical thing to do. On average, the typical family spends about $8,500 on groceries each year. If you can your own vegetables, which takes only about $60 to plant, imagine the amount of money you’ll save each year! Ending Statement- Thank you for your attention and for taking the time to listen to my speech, and I hope you all decide to can your own foods in the future.

WORKS CITED

Bastin, S., Ph.D., R.D. “Home Canning Costs”. Cooperative Extension Service. University of Kentucky. Web. 9 April. 2017.

Hansen, J. “Frequently Asked Questions”. Canning. University of Georgia. http://nchfp.uga.edu/questions/FAQ_canning.html, 2013. Web. 9 April. 2017.

Miller, C. “Canning Your Own Homemade Convenience Foods”. The Family Homestead. http://www.thefamilyhomestead.com/index.htm, 2013. Web. 9 April. 2017.

Varma, R. “Canning Across America”. Canning FAQs. Canning Across America, 2013. Web. 9 April. 2017.

Zeratsky, K. R.D., L.D. “What is BPA, and What are the concerns about BPA?”. Nutrition and Healthy Eating. http://www.mayoclinic.com/health/bpa/AN01955, 2010. Web. 9 April. 2017.

Order this or a similar paper and get 20 % discount. Use coupon: GET20

 

Posted in Uncategorized